The Same

MODA – elegancko ale na luzie

Różowo, lecz nie cukierkowo. Oficjalne kolory wiosna-lato 2016

Kwarcowy róż, lila-szary, mrożona kawa, jaskrowy, podwodny błękit i… spokój. Te nazwy to sześć z dziesięciu oficjalnych kolorów tegorocznej wiosny Instytutu Pantone. Aż dziesięć? Właściwie to nas nie dziwi. W końcu wiosna to nowe życie, rozkwit, eksplozja radości i świeżych pomysłów. Kojarzy się z pokaźnym bukietem świeżych kwiatów albo rozkloszowaną, kwiecistą spódnicą. W tej kolorystycznej „wspaniałej dziesiątce” silnie odbijają się jednak nastroje społeczne współczesnego świata. Jest tu pewien dysonans – z jednej strony Pantone proponuje nam hojnie aż dziesięć barw, z drugiej wybiera na nie kolory pastelowe i dość stonowane. Nieprzypadkowo jedną z nich jest serenity, czyli po polsku ‘spokój, pogoda ducha, łagodność’. Serenity to wpadający w szare tony, łagodny błękit. Świat jest dziś wyjątkowo niespokojny, a zwykłemu człowiekowi potrzeba powrotu do ładu natury.

LR6A9949LR6A9812Zdaniem słynnej korporacji, inspiracją do wyznaczenia akurat tych kolorów były sztuka, kontrast między przestrzenią miasta i bujną roślinnością, typową dla nienaruszonej przez człowieka natury. W kolekcjach projektantów mody można odnaleźć nawiązania do architektury, podróży i nostalgii. Patrząc na kolory takie jak Rose Quartz (kwarcowy róż) albo Lilac Grey (szaro-liliowy) trudno nie ulec wrażeniu, że spośród tych wpływów to właśnie swego rodzaju nieokreślona tęsknota za życiowym ładem dochodzi do głosu najbardziej. Z naszej perspektywy jest to potrzeba zwolnienia obrotów, zatrzymania się, spojrzenia na życie z dystansem. Wdrożenie idei slow life, która zakłada właśnie taki niezmącony rozmienianiem się na drobne optymizm. Tak, to dobre skojarzenie.
LR6A9765

Kolory Pantone mają reprezentować świat w którym żyjemy. Świat organiczny, ale i ten tak intensywnie tworzony przez nas samych. Bo obok wspomnianych pasteli tegoroczna paleta zawiera też barwy wibrujące i mocne, jak kolor jaskrów i pomarańczowa czerwień. Barwy te nawiązują do znanych z niebanalnej kreski artystów takich jak Picasso i Mattise. Fuzję tych dwóch tendencji można dostrzec także w fakcie, że tegoroczne kolory znoszą podział na płeć. Czyżby moda była gender? Ubrania unisex to nie żadna nowość, ale współczesne zawirowania wobec tego tematu (widoczne także na naszym rodzimym podwórku), stawiają modę uniwersalną w zupełnie innym świetle. Niegdyś na widok mężczyzny w różowej koszuli uśmiechaliśmy się ironicznie pod nosem. Dziś najmodniejsze kolory są wyważone i odpowiednio zestawione może założyć niemal każdy. Mamy dość skrajności, więc w ubiorze uciekamy w kolorystyczną uniwersalność, która – jak się okazuje – jest ciekawa zarówno jako sukienka dla mamy, jak i spodnie dla syna.
LR6A9912

Jakie więc będą najbliższe miesiące? Spokojne, ale wesołe, optymistyczne, ale z dystansem. Czy któryś kolor zdominuje inne? I które barwy spotkamy najczęściej na polskich ulicach? Jesteśmy bardzo ciekawe. Myślimy, że nie ma co dłużej zwlekać – czas wyjść na miasto i podpatrzeć modę Polek i Polaków. Wy też to zróbcie i podzielcie się z nami swoimi obserwacjami 🙂

Leave A Comment